Media narodowe 1


A dziś się pośmieję. Obiektem obserwacji będzie Telewizja Narodowa.


Wskaźnik Ekspozycji Formalnej 

Gorąco polecam pooglądać sobie serwisy informacyjne na kilku stacjach, a następnie je porównać. Jest nawet bardzo mądre opracowanie metody badawczej dającej wynik nazwany WEF (Wskaźnik Ekspozycji Formalnej). Przy użyciu równania matematycznego mierzy się w nim pozycję i ekspozycję tematu w serwisie informacyjnym, tj. na którym miejscu w kolejności serwisu informacyjnego znalazł się konkretny news oraz ile czasu mu poświęcono.

Przykład z ostatniego czasu może dotyczyć ostatnich wydarzeń z Trybunałem Konstytucyjnym. Jest on obecny prawie w każdym serwisie TVN w pierwszej trójce tematów, a w TVP nie ma go wcale, albo jest tylko wtedy gdy można pokazać w złym świetle prezesa TK. Jeśli jednak jest rozmowa Obama-Duda, to jest to „jedynka” w każdym serwisie, ale różnicę może stanowić ile czasu temu poświęcono.

Na podstawie tego wskaźnika można opisać kilka aspektów. Upolitycznienie, tj. jak bardzo telewizja afirmuje to co w polityce jest niekiedy ważne, ale umniejszając istotę wydarzeń niepolitycznych, ale istotnych. Określa się też aspekt mogący być nazwanym „show”, tj. ile jest newsów takich, które mogłyby się znaleźć w filmie akcji lub dramacie – to podpowiada jak bardzo zależy na taniej oglądalności. Inna jeszcze kwestia to stronniczość polityczna, czyli jak wiele poświęca się czasu wydarzeniom stymulowanym przez poszczególne partie polityczne i w jakim świetle się prezentuje ich przedstawicieli.

Bardzo chciałbym, aby takie badania przy użyciu tego wskaźnika zrobić dziś. Wszyscy mamy podejrzenia o to w którym kierunku idą poszczególne telewizje, ale gdyby wykazać to w postaci liczby, to polemiki z interpretacją już by nie było. Podejrzenie, a za razem uzasadniającym je bodźcem dziś może być kwestia oglądalności.


ATAK na TVP

Teraz okoliczność dodatkowa. Cofnijmy się w czasie o kilka dni do 15 lipca 2016 roku około południa. Dzień wcześniej nastąpił niegodny atak na dziennikarzy TVP – operatora poklepali po plecach, a dziennikarkę spoliczkowali (link). Serwis informacyjny Wiadomości zrobił z tego pierwszy i najważniejszy news dnia (link). A teraz popatrzmy co widać na stronie serwisu w południe 15 lipca.tvp_2016-07-15_12-00

Czy ktoś pamięta co się wydarzyło nieco wcześniej? Zamach w Nicei. Dokładnie w nocy ponad 12 godzin wcześniej. Ponadto ponad 100 milionów złotych oszczędności utraconych w SKOK-u, ulewy, jednemu ministrowi wymknęło się, że 500+ jest na kredyt, a drugi nie przyjmuje gratulacji za znalezienie na program finansowania, bo finansują go obywatele. Rząd sam się pochwalił za zorganizowanie zorganizowanego przez poprzedników szczytu NATO. Jest pięknie.

Jeszcze raz – 84 ofiary śmiertelne i drugie tyle w szpitalach w efekcie ataku terrorystycznego są drugorzędne w obliczu ataku rolnika na dziennikarzy TVP.


Czy to kwejk? Czy pudelek? Nie! To TVP.

Inne ważne wydarzenia z ostatniego czasu przytaczam poniżej:

 • Włamał się do domu i ugotował rosół. Policja zatrzymała przestępcę żarłoka [link; 22 maja 2016]
 • Świat pokochał polski trotyl. Sukces dzięki świetnym właściwościom [link; 19 maja 2016]
 • Polskie meble chcą podbić świat. Eksport rośnie, producenci szturmują nowe rynki [link; 9 lutego 2016]
 • Gołąb dżihadysta przechwycony przez pograniczników [link; 5 maja 2016]

Przestępcę żarłoka? Świat pokochał trotyl? Meble chcą podbić świat? Gołąb dźihadysta? Ja czytam bajkę dla dzieci, jakąś niepoważną stronę na fejsbuku, czy portal informujący naród o tym co dla niego najważniejsze? Nie można było tego nazwać „Dziwny przypadek” lub „Niepoważne przestępstwo”, „Sukces polskich przedsiębiorców”,  a trzeba było podbijać ten komizm własnym kunsztem dziennikarskim?

Dziennikarka nie powinna była oberwać za to, że robiłą reportaż. Chyba, że ktoś to zrobił „dla zasady” lub „za Jacka” bo widzi co się w TVP wyczynia. P.S. Od czasu nowego prezesa oglądam TVP. Do tej pory z telewizji reżimowych oglądałem tylko KCTV z Korei Północnej. TVP powinna się inspirować. Kim Dzong Un realizuje serię gospodarskich wizyt i tak to relacjonują:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarz do “Media narodowe

 • Adam Autor wpisu

  Oglądałem fragmenty programów w TVP. Mam dwie obserwacje:

  1) „Gość poranka” z 15 lipca 2016.

   Dziennikarka pyta co zrobiłby Petru po zamachu w Nicei: „Dlatego pytam – co lider Nowoczesnej, zakładamy że wybory są za 3 lata, czy wybory SĄ za trzy lata, i wygrywa Nowoczesna – co robi lider nowego rządu Ryszard Petru?”
   Uwaga: czyżby dziennikarze TVP wiedzieli coś więcej i dziennikarce się wymsknęło? Czy też planów nie ma, ale nacisk jaki na nią jest wywierany intuicyjnie każe jej w ten sposób rzeczywistość nazywać? Czy też może poprawiła się, aby nie robić mylnego wrażenia, bo wszyscy o to PiS podejrzewają?

   źródło: http://www.tvp.info/26165128/15072016-0745 (02:35)

  2) „Powstańcy Warszawscy nie chcą asysty wojskowej”

   Taki tytuł sugeruje scenariusz, że MON zapytał się czy chcą, a oni odrzucili ofertę. Gdy tak na prawdę było tak, że MON zaoferował asystę ze wspomnieniem poległych w Smoleńsku. Powstańcy odpowiedzieli, że asysty chcą, ale apelu nie odczytają. MON uznaje, że nie chcą asysty.
   Kłamstwo? Tak. Kłamstwo.

   źródło: http://www.tvp.info/26192444/powstancy-warszawscy-nie-chca-asysty-wojskowej