Prawodawstwo boskie 3


Procedury dotyczące unieważnienia ślubu kościelnego zostały zmienione. Łatwiej i szybciej ma się to odbywać, choć warunki do udzielenia są niezmienne. Niegdyś papież Franciszek wspomniał, że

nawet ateiści mogą trafić do nieba,

co szybko zostało sprostowane przez Watykan. kiedys_chcialem_pojsc_do_seminarium_00Kiedy przeczytałem jakąś wiadomość na portalu pseudoinformacyjnym, takim jak wp lub innym, gdzie przytoczono, że Watykan cofa stwierdzenie Papieża o tym, że ateiści mogą iść do nieba, to zaraz pod nim znalazłem komentarz mniej więcej takiej treści: „Ciekawe ilu ateistom udało się przemknąć do nieba przez ten krótki czas jak było to legalne… szczęściarze„. Rozbawił mnie on do łez, ale chwilę potem wprawił mnie w stan zadumy, bo był bardziej prawdziwy niż był śmieszny.

Dygresja o hierarchii i uprawnieniach

Watykan to monarchia teokratyczna. Władzę absolutną sprawuje wybierany elekcyjnie papież. W takiej sytuacji stwierdzenia panującego są równe procedurze legislacyjnej, więc też głos Papieża jest głosem Watykanu, ale Watykan nie może powiedzieć niczego, co jest niezgodne z wolą papieża. A zatem faktycznie, przez określony czas, od chwili stwierdzenia papieża Franciszka do chwili wycofania słów przez rzecznika Stolicy Apostolskiej ateiści, zgodnie z prawem, mieli prawo iść do nieba. Fatalna pomyłka Papieża.

I znowu piszę o kościele. A bardziej nawet o tym jak bardzo człowiek i jego ludzka decyzja stanowi aspekt wiary. Ale wracając do tematu jest jeszcze innych kilka spraw, o których chciałbym przy tej okazji wspomnieć.

Ten sam Bóg, różne interpretacje

Nurty wiary chrześcijańskiej na świecie.

Nurty wiary chrześcijańskiej na świecie.

a w związku z tym i zadania kościoła – katolicyzm i protestantyzm. Nie ekscytuje mnie interpretacja i ocena zjawisk przez jeden i przez drugi – bardziej interesuje mnie to, że choć bazują na tych samych fundamentach są zdecydowanie różne. Bóg i Biblia stworzyły dwie różne zbiorowości. Czasem chciałbym o tym pomyśleć na zasadach jak gdyby, że „1 + 1 = 3”, albo „1 + 1 = 0,75” itd. To udowadnia jednoznacznie, że (temperament, osobowość, wychowanie, hierarchia wartości, środowisko, okoliczności doraźne) ludzka głowa, a nie prawda obiektywna dyktuje religię. Jak tak można? Nie wiem, ale w tym ujęciu

protestantyzm zdaje się być atrakcyjniejszy,

MTE1ODA0OTcxNzA3MjM3OTAx

Marcin Luther powiedział: „Jak pieczęć uwierzytelnia list, tak dobre uczynki uwierzytelniają wiarę.”

w mojej ocenie, bo stoi w sprzeczności ze zdecydowanie mniejszą liczbą moich przekonań. Zasadniczo jednak podoba mi się, że protestantyzm nie uznaje za nadrzędny element ludzkiej duchowości kościoła – a tak dzieje się w katolicyzmie. Wnioskuję nawet, na podstawie obserwacji przytoczonego po prawej cytaty, że jest bardziej otwarty. W założeniu też, jak gdyby (choć mogę się mylić) protestantyzm docenia bardziej ludzi dobrych, a niżeli wierzących.

Skoro są kibice i kibole to są katolicy i katole – takie kiedyś usłyszałem określenie. W skali protestantyzmu docenia się katolików bardziej niż katoli, a w skali katolicyzmu jakby nieco na odwrót, a do tego czasem odnoszę wrażenie, że w katolicyzmie wiara jest ważniejsza od dobra.

Ps.

I jeszcze na koniec jeden zasłyszany tekst Krzysztofa Daukszewicza (nie wiem, czy jest jego autorem), ale to już złośliwość z mojej strony: za in vitro 2 lata więzienia, a za pedofilię zmiana parafii.

Pps.

Precedensowa sprawa toczy się przed sądem w Myślenicach. W trakcie procesu o prawo do opieki nad 5-letnią córką, sąd zażądał od kobiety zaświadczenia z parafii „o byciu praktykującą katoliczką”.link.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 komentarzy do “Prawodawstwo boskie

 • TLK

  Wydaje mi się że ty nie masz problemu z wiarą a jedynie z kościołem. Cytując fragment popularnego filmu, „Do not try and bend the spoon. That’s impossible.”

  • Adam Autor wpisu

   Zdanie wyrwane z kontekstu!
   Spoon boy: „Do not try and bend the spoon. That’s impossible. Instead… only try to realize the truth. (…) There is no spoon.”
   A do czego miał odnosić się cytat TLK, tj. czym jest ta łyżka? Bogiem czy kościołem? Czy mną?