Kolejny dowód na ludzki potencjał (cz. 1)


Niedawno, bo 17 września 2015 roku, po raz kolejny odbyło się rozdanie nagród Antynobla. Kiedyś już pisałem o tym zacnym procederze (link), a dziś planuję przytoczyć kolejnych wygranych. Nie będę rozwodził się w analizach, bom niegodzien i niezdolny pojąć ciągi wnioskowań wygenerowane przez tak zacne umysły.

Poniżej subiektywny ranking osiągnięć z ostatnich lat w kolejności ich zacności.


10. Za skrupulatne badania udowadniające, że psy załatwiające „potrzebę” preferują ustawianie swego ciała wzdłuż pola elektromagnetycznego Ziemi na linii północ-południe.

Biologia, 2014Vlastimil Hart, Petra Nováková, Erich Pascal Malkemper, Sabine Begall, Vladimír Hanzal, Miloš Ježek, Tomáš Kušta, Veronika Němcová, Jana Adámková, Kateřina Benediktová, Jaroslav Červený, Hynek Burda (Niemcy, Czechy i Zambia)

Bardzo ciekawe badanie. Nie mam psa, ale gdybym miał, to od dziś chodziłbym z nim na spacer zabierając ze sobą kompas. Wiemy przecież, że ptaki migrują i wracają trafiając do swoich gniazd, różne ryby i ssaki wodne przepływają oceany, aby dotrzeć do miejsc w których odbywają rytuały godowe, a nawet jest chyba jakiś gatunek żółwia morskiego, który przed śmiercią płynie na plażę na której się wykluł, aby tam zdechnąć. Niesamowite mechanizmy, które determinowane są niezwykle zaawansowanym instynktem, który charakterystyczny jest istotom, które nie odeszły od swoich naturalnych bodźców tak jak my.

Ale żeby badać sranie psów? Jedyne co mi przychodzi do głowy, jako ewentualna zasadność badania, to skorelowanie sposobu srania psów do reguł feng shui stosowanych w toaletach. Jeśli okazałoby się, że różdżkarze i inni szamani w efekcie oceny pomieszczenia sugerują ustawienie sedesu wzdłuż linii pola elektromagnetycznego Ziemi, to wyjaśniłoby to na jakiej zasadzie działają – na tej samej co srający pies. Zamiast zatem zatrudniać drogich magików wystarczyłoby w budowanym domu zamknąć czworonoga w pomieszczeniu toalety na tyle długo, aby musiał w nim załatwić potrzebę, a następnie ustawić sedes przy ścianie wskazanej przez psi odbyt. Tanie, szybkie i skuteczne feng shui.

LINK do publikacji.


9. Osoby, które myślą, że są pijane, myślą, że są atrakcyjne.

Psychologia, 2013Laurent Bègue, Oulmann Zerhouni, Baptiste Subra, Medhi Ourabah, Brad Bushman

Tutaj jest pewna niejasność – osoby które myślą, że są pijane w efekcie tego, że faktycznie są, czy tylko myślą, że są, gdy w rzeczywistości tak nie jest. Mógłbym im przysłużyć się w badaniu, bo dołączyłbym do grupy tych, którzy gdy są pijani to w określonych okolicznościach faktycznie myślą, że są bardziej atrakcyjni. Co by było, gdybym jednak myślał, że jestem pijany a nie był? Na „świeżym kacu” zazwyczaj jestem bardzo wstrzemięźliwy w kontaktach i nader zrównoważony w decydowaniu w obawie, że mogę jeszcze być pijany (choć w rzeczywistości mogę już nie być). Przy okazji zakrapianej zabawy jestem jednak zazwyczaj w stanie ocenić trafnie czy jestem pijany (nie musi to niczego prowokować ani ograniczać). A może nie jestem? Hmmm…

LINK do publikacji.


8. Udowodnienie, że słuchanie oper pozytywnie wpływa na myszy po przeszczepie serca.

8Medycyna, 2013Masateru Uchiyama, Xiangyuan Jin, Qi Zhang, Toshihito Hirai, Atsushi Amano, Hisashi Bashuda, Masanori Niimi

Jeśli chodzi o zwierzęta, to lubię (szczególnie smażone – he he), uważam ponadto, że należy oszczędzać zwierzętom bólu fizycznego i chronić przed bezcelową śmiercią (to, co uzasadnia śmierć zwierzęcia pod względem celu, to już bardzo subiektywna kwestia). Mają układ nerwowy, więc rejestrują fizyczne bodźce, a ponadto odczuwają strach, gniew, przyjemność itd. Określony w ustawach o znęcaniu się i innych czynach zabronionych szacunek do zwierzęcia jest chyba wystarczający. Jeśli jednak chodzi o przeszczepy serca myszom to… po co? Usprawiedliwiam taką fatygę jedynie z powodu potrzeby testowania środków farmakologicznych mających usprawnić przebieg operacji i/lub zmniejszenie szanse na odrzucenie przez organizm przeszczepionego organu.

Badań takich jednak nie dałoby się chyba odnieść na ludzi, bo wrażliwość wynikająca z rozumienia przekazu utworu muzycznego jest różna, a zatem badanie w istocie, jeśli nie niosło równoległych badań innych, to stanowiło jedynie formę znęcania się nad zwierzęciem. No i jest to marnotrawstwo pysznych mysich serc! Mniam!

LINK do publikacji.


7. Udowodnienie, że im dłużej krowa leży, tym bardziej prawdopodobne jest, że wstanie, ale jednocześnie nie łatwe będzie określenie, kiedy znów się położy.

7Rachunek prawdopodobieństwa, 2013Bert Tolkamp, Marie Haskell, Fritha Langford, David Roberts, Colin Morgan

Nie potrafię odnieść się do tego badania. Szczerze – jestem zgubiony. Mam nadzieję, że w założeniach badawczych przyjęli, że krowy muszą być żywe. Jakże zepsułaby wyniki sytuacja, gdyby krowa położyła się i zdechła. To by wskazywało na wniosek, że im dłużej leży, to tym dłużej nie wstanie. Szach mat!

LINK do publikacji.


6. Za badania czy posiadanie przez człowieka kota stanowi zagrożenie dla jego psychiki.

Publiczna opieka zdrowotna, 2014: Jaroslav Flegr, Jan Havlíček, Jitka Hanušova-Lindova, David Hanauer, Naren Ramakrishnan, Lisa Seyfried (Czechy, Japonia, USA i Indie)

To jest bardzo poważny temat. To badanie nawet bym przeczytał. Obfitujący w koty internet jest magnesem na zatomizowane jednostki bazujące swoje więzi z innymi na relacjach pośrednich i płytkich, a czasem nawet pozbawionych sprzężenia zwrotnego. Czy jakże popularny w wirtualnym świecie kot nie stanowi przypadkiem materializacji tej samotności w postaci bytu? W potocznym przekonaniu samotne kobiety z kotem skazane są na staropanieństwo. Oba wymienione wyżej przypadki podpowiadają, że jednostki zbliżone do kota/kotów w mniejszym stopniu realizują ludzką potrzebę faktycznego funkcjonowania w zbiorowości, akceptacji przez środowisko, a dalej także społecznego samorozwoju, a to może stanowić zagrożenie dla psychiki.

LINK do publikacji.

Pierwsze zakończenie,

a w kolejnym wpisie dokończenie rankingu, czyli pierwszych pięć miejsc i wnioski.

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Laureaci_Nagrody_Ig_Nobla#2014
http://www.improbable.com/ig/winners/#ig2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.