Potwierdzone: Żuki kopulują z butelkami! 1


Antynoble za odkrycia z 2011 roku rozdane

Jak mogliśmy żyć bez tych odkryć? Tak jak tania prostytutka potrafi żyć bez wiedzy o tym, że ma AIDS – w sumie to nic nie zmienia, ale jak się dowiedziała, to się zasmuciła.

Rozdanie Ig Nobli za odkrycia w 2011 roku nastąpiło w 29 września ubiegłego roku. Dlaczego więc jeszcze nie zmieniono programów nauczania w polskich szkołach? Bo mamy średniowieczny system, a przez to takie badania jak w artykule opisane nie otrzymają dotacji. Poniżej wybrani laureaci z wybranych dziedzin.

Medycyna: Mirjam Tuk z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia)

mirjamtuklukwarlopigs2011Wyżej wymieniona pani (zdj. po prawej) z katedry Biznesu i Ekonomii udowodniła, że ludzie podejmują dobre decyzje w pewnych sprawach i złe w innych gdy bardzo chce im się siku.

Sam jej mogłem to powiedzieć. Jak chce mi się siku to zawsze podejmuję dobrą decyzję o pójściu do toalety lub zaprzestaniu picia, ale nie potrafię zdecydować, czy gdyby dodać dźwięk akordu a-mol zagranego na gitarze szarpnięciem od dołu w drugim takcie „Orła cień” to piosenka byłaby lepsza.

Pełne wyniki badań w języku angielskim po tym linkiem: PDF.

Biologia: Darryl Gwynne z Uniwersytetu w Toronto (Kanada)

beetle_bottlePan Derryl odkrył, że na świecie istnieje gatunek żuka który chętnie i bez namów kopuluje z butelką pewnego australijskiego piwa.

Co u każdego teraz na myśli? Co to za żuk? Nie. Co to za piwo? Nie. Jak żuk może pomylić partnerkę z butelką? Nie (każdemu się zdarzyło). Po kiego on to badał lub jak to zaobserwował? Nie. Prawdziwe pytanie brzmi: jaki matoł dał mu kasę na publikację i podpisał się pod tym jako wydawca?

Link do tej pozycji w internetowych zbiorach uczelni tutaj: WILEY.

Fizyka: prof. Philippe Perrin, pracownik laboratorium motoryki z wydziału Technik Aktywności Fizycznej i Sportowej przy Uniwersytecie w Lyonie (Francja)

2011ignobelphysicswinnerswebTenże profesor (pierwszy po lewej na zdjęciu, obok niego ekipa współpracujących badaczy) odpowiedział na trapiące pytanie: dlaczego zawodnikom rzucającym dyskiem kręci się w głowie częściej, niż tym którzy rzucają kulą.

Żeby raport przeczytać, trzeba się zalogować. Czyżby bali się, że ktoś z zewnątrz bez uwzględnienia praw autorskich skopiuje tekst? Francuski patriotyzm. Nawet głupoty darmo nie oddadzą (chyba, że Niemcom, bo im to wszystko, „Wii asyk de kwesczyns miztyr Perrin! Waj iz Hans dizi wen hiz srołink de dizk?”).

Zbędny link do tej pozycji w internetowych zbiorach uczelni tutaj: informa.

Matematyka: D. Martin (USA), P. Robertson (USA), E. C. Prophet (USA), L. Jang Rim (Korea), C. Mwerinde (Uganda) oraz H. Camping (USA)

Harold-Camping-007Wszystkie wyżej wymienione osoby otrzymały nagrody za błędne prognozowanie końca Świata ku przestrodze tym, co matematyką się bawią.

Ostatni z nagrodzonych – Harold Camping (zdj. po prawej) – w ciągu ostatnich kilku miesięcy przenosił tę datę nawet kilka razy, bo jak wiadomo koniec Świata to święto ruchome. Na Maja to on mi nie wygląda, a przecież tylko oni są kompetentni w szacowaniu końca Świata.

Co za ironią byłoby, gdyby skądinąd świetny muzyk Zbigniew Wodecki akurat śpiewał sobie rano w kuchni gotowiąc herbatę „Tę pszczółkę, którą tu widzicie zowią Maa…” JEB! Koniec Świata.

Wszystkim nagrodzonym niejako gratulujemy i kolejnych decyzji komisji przyznającej nagrody wyczekujemy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarz do “Potwierdzone: Żuki kopulują z butelkami!